Aktualności | dla Rodziny
dla Rodziny

Fundacja dla Rodziny

Welcome

Warsztaty on-line: Wychowywanie dzieci

 

Czasy pandemii, w których obecnie żyjemy, pokazały nam jakie mamy wzajemne relacje w naszych rodzinach. Dla niektórych był to czas zatrzymania się, zastanowienia nad priorytetami oraz polepszaniu relacji a dla innych był i nadal jest to czas walki o przetrwanie i siłownie się  z własnymi dziećmi kto jest silniejszy i kto postawi na swoim.
Bardzo ciężko pogodzić pracę zawodową w domu z opieką nad dziećmi co spowodowało jeszcze więcej flustracji i wiele nieporozumień.
Mając to wszystko na uwadze postanowiliśmy przygotować kilka tematów, które ułatwiłyby Państwu komunikację  z dziećmi oraz pomogłyby zbudować lepsze relacje. 

Warsztaty „Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić? O granicach w rodzinie z empatią” będą odbywać się on-line, aby każdy mógł z nich skorzystać.

Zaczynamy 7 maja 2021, w każdy piątek w godz. 10:30-12:30 przez kolejne 6  tygodni, na platformie zoom.

 

Program warsztatów:

  1. Granice w rodzinie – w jaki sposób dzieci się uczą zasad obowiązujących w domu.
  2. Nasz taniec rodzinny – manowce błędnej komunikacji.
  3. Słowa mają moc, a także metody zatrzymania tańca rodzinnego.
  4. Język współpracy – zachęcające komunikaty. Czy można chwalić dziecko? A jeśli tak, to jak?
  5. Uczenie dzieci umiejętności rozwiązywania problemów.
  6. Doświadczanie konsekwencji swoich wyborów.

Magdalena Krajewska

Zawodowo pedagog, terapeuta NEST, instruktor Creighton Model i doradca życia w rodzinie. Trener grup warsztatowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi poradnictwo indywidualne w Poradni Rodzinnej przy parafii p.w. Św. Anny oraz w Fundacji Evangelium Vitae.

 

Prywatnie spełniona żona i mama gromadki dzieci.

Koszt warsztatów: 1 osoba- 270 zł, małżeństwo- 440 zł.

„Randki małżeńskie” – świadectwa

Zapraszamy do przeczytania refleksji po pierwszej serii „Randek małżeńskich”. Zapraszamy do udziału w drugiej edycji. Zapisz się!

Przesłuchałam wszystkie randki. Niektóre z mężem, niektóre sama.
Po pierwszej śmiał się, ironizował o temperamentach.
Po drugiej zrobił test na znaki miłości, ale nic z niego nie wynikło.
Gdy słuchałam 3 randkę sama w kuchni, to zaprosił mnie na wspólne słuchanie – wymieniliśmy jedno szczere zdanie – ale to już coś.
Ostatniej jeszcze nie słuchaliśmy – mam nadzieję na nią w tym tygodniu.
I mam nadzieję na rozmowę.
I na zmiany, pełne pokoju i miłości.
Bóg zapłać za te spotkania, za trud przygotowania.

Bardzo dziękujemy za Wasze nauki, świetne prowadzenie randek, byliśmy nimi zachwyceni. Również należymy do kręgu Domowego Kościoła, my w Namysłowie, więc niedaleko. 🙂

Po obejrzeniu ostatniej randki zaplanowaliśmy cotygodniowe spotkania właśnie na poniedziałki godz. 21.15. Mamy troje małych dzieci i ta godzina jest super, jak się sprężymy, to o tej godzinie już są w łóżkach. Także oczywiście będziemy randkować nadal. 🙂 Zauważyliśmy, że wieczorami wspólny  czas zabiera nam telewizor, tzn. towarzyszy naszym rozmowom, w pon. na pewno nie będzie włączony.

Witam. Bardzo dziękuję za miłe, ale i edukacyjne chwile spędzone w Państwa towarzystwie choć internetowo. Dzięki Wam mieliśmy też czas aby choć chwilę  spędzić razem z Żoną, tę godzinę, i to tylko dla siebie. Niby tyle lat po ślubie, ale człowiek cały czas się uczy. Jak to mówią, lepiej później niż wcale. Dziękujemy za nowe cenne rady i do zobaczenia, może w wkrótce. Pozdrawiam. Tomasz B.

Droga Roksano i Andrzeju!
Z głębi serca dziękujemy Wam za Randki Małżeńskie, które odświeżyły nasze młode jeszcze stażem małżeństwo (4lata) i dały nam mnóstwo wskazówek jak dalej żyć i wychowywać nasze dzieci (3 lata i 1,5 roku). Cudownie się Was  słuchało i oglądało.
Oczywiście będziemy kontynuować ponowne randkowanie od 19 kwietnia (moje urodziny 😊), a ja zapisałam się na kurs finansowy Crown i czekam z niecierpliwością na to wyzwanie.
Pozdrawiamy serdecznie z Dublina

Nazywam się Jacek i na początku chcielibyśmy z Żoną, Martą, serdecznie podziękować za przeżyte Randki/Rekolekcje Małżeńskie. Był to wspaniały czas dla Nas i nadal jest, wspominając Dobre Słowo usłyszane w trakcie ich trwania.

Jesteśmy w Związku Małżeńskim od 14 lat, mamy wspaniałą gromadkę 6-tki dzieci.

Stosujemy od początku tylko i wyłącznie NPR jak i Wy.

Ja pracuje zawodowo jako inżynier w lotnictwie, a Żona bardziej i ciężej pracuje ode mnie, bo pielęgnuje Nasz Dom i Dzieci.

Poruszane tematy dotyczyły zarówno Nas jako Małżeństwa, jak i Dzieci – super!

Serdecznie dziękujemy raz jeszcze.

Dziękujemy za inspiracje i wielką przygodę. Bardzo nas zbliżył ten czas, a także mogliśmy na nowo siebie poznać i popatrzeć z trochę innej perspektywy. Mamy nadzieję, że z pomocą Bożą zaczniemy na nowo dbać o nasze Małżeństwo.

My  też  chcemy  podziękować  za Wasze zaangażowanie w pomoc wszystkim
chętnym  parom  biorącym  udział  w tym i w innych cyklach
Randek Małżeńskich.
Szczególnie  za to, że nie znając nas, nie wiedząc do kogo adresujecie
swoje słowa tak dzielnie realizowaliście podjęte wyzwanie.
Prosiliście,  żebyśmy  napisali  czy  nam  osobiście  Randki  w  czymś
pomogły, jeśli tak to w czym lub czy mamy jakieś uwagi.
W naszym przypadku to   kontynuacja  pewnego  rodzaju  życiowych  rekolekcji.
Rekolekcji,  które  naprawiają  w  nas  to  co  się  gdzieś  po drodze
poplątało, to prostowanie ścieżki – czyli jesteście niczym św. Jan. 🙂
Za  nami  doświadczenia  i  przed nami pewnie też, a w nich tak trudno
czasem skupić się na relacji MY w małżeństwie. Dlatego Wasza praca nie
idzie  na  marne  –  każda  para powinna co jakiś czas, niezależnie od
wszystkiego,  odświeżyć  sobie  pamięć  i  przypomnieć o co w tym
wszystkim chodzi.
Tak więc: dziękujemy bardzo. 🙂

My również chcielibyśmy gorąco podziękować za inicjatywę i możliwość skorzystania z randek. Księdza Teodora znamy również osobiście i z zaufaniem „chwytamy” się Jego inicjatyw. 🙂

Ta na pewno przyniosła nam możliwość spędzenia czasu razem, wspólnych rozmów, ale przede wszystkim poznaliśmy siebie bardziej i dzięki temu łatwiej będzie nam siebie zrozumieć (tu szczególnie pomógł nam przeprowadzony test na osobowość oraz na języki miłości).

Pragnę serdecznie podziękować, przede wszystkim panu Bogu, że dał mi w swoim życiu spotkać najpierw księdza Teodora, a dzięki niemu Was: szanowna Roksano i Andrzeju.

Nasz małżeński staż jest już dość długi (32 lata). Po Waszych rekolekcjach okazało się, że jednak nie kierunek, a prędkość bardziej się liczyła.

Bardzo się cieszę, że być może, jak Bóg da, zdążymy jeszcze wszystko poprawić. Dzieci już dorosłe, ale chętnie słuchały naszych relacji z randek. Córka też się zapisała.

Niech Wam Bóg błogosławi, a Niebieska Mateczka ma Was w Swojej opiece i pomaga rozwijać piękne dzieło.

Witajcie Roksano i Andrzeju,

Dzięki za ten czas spędzony z Wami. Randkowałam sama ale potem „przemycałam ” te treści mężowi.

Genialnie się dowiedzieć o swoich temperamentach, przyniosło mi to dużą ulgę w zrozumieniu siebie w kontekście przeszłości. I ułatwi mi to rozumienie męża i dzieci. Kolejna rzecz, to wprowadzamy kieszonkowe dla dzieciaków  bo zakupy stawały się nie do zniesienia.

Dzięki za temat o seksie, bardzo fajnie wypunktowane wszystko (a po randce żartowaliśmy sobie cały dzień, że to przez Waszą audycję taki dobry sex ).

Dzięki bardzo, że takie inicjatywy są i Tacy ludzie, żyjący Bogiem i wartościami.

Niech Wam Pan błogosławi i strzeże.

Witamy serdecznie,

bardzo dziękujemy za te randki. Wysłuchaliśmy ich z wielką uwagą i wierzymy, że zaprocentują one w naszym dalszym wspólnym życiu.

Dziękujemy również Państwu za zaangażowanie i piękne świadectwo małżeńskie i rodzinne! Wiele z tego przekazu zabieramy do naszego wspólnego życia.

Bardzo serdecznie dziękuję  za te randki, choć nie zdołałam zobaczyć wszystkich, bo myślałam, że link działa tylko jeden dzień. Jesteście Państwo tak ciepli i bije od Was taka miłość, że w następnej edycji również wezmę udział i polecam już moim najbliższym

Szanowni Państwo,

Bardzo dziękuje Wam oraz ks. Teodorowi za wspaniały pomysł i realizację takich nauk dla małżeństw…. Nawet mój mąż, który jest pracoholikiem, wybredny pod każdym względem,(zaniedbującym ostatnio mężem oraz ojcem), był bardzo zadowolony i zachwycony Waszymi spotkaniami oraz podpowiedziami w kierunku ulepszenia….

Jako młodzi, z małym bagażem doświadczenia, bez pomocy od rodziców….nie byliśmy w stanie pewnych rzeczy przezwyciężyć…

Dzięki Wam wiele spraw zrozumieliśmy, staramy się poprawiać i wprowadzać w życie…

Dziękujemy bardzo.

Czekamy w przyszłości na więcej randek z informacjami dla WZNIOSŁOŚCI RODZIN i MAŁŻEŃSTW.

Życzymy wszelkich radości i pomyślności w każdych przyszłych planach i rekolekcjach.

Bardzo dziękujemy za możliwość uczestniczenia w randkach, dzięki Państwu. Jesteśmy małżeństwem od 14 lat. Dziękujemy Bogu i św. Józefowi 🙂 za każdy wspólny dzień bycia ze sobą.  Bóg  powierzył nam 3 dzieci. Miło nam, że  Państwo tworzą taki piękny związek  i, że chcieli oraz mają dar przekazywania nam i innym małżeństwem jak można budować piękną  relację w zgodzie z Bożymi wartościami.
Życzymy błogosławieństwa Bożego i pięknej trwałej  Miłości.

Serdecznie dziękuję za te randki. Udało nam się z mężem obejrzeć razem tylko 1, a resztę oglądałam sama i starałam się mu opowiadać.

Mamy 3 dzieci małych, pszczoły, ogród i teściów którymi, też się trzeba opiekować. Oboje pracujemy, mąż tzw. brygadówka. Bywa ciężko się znaleźć w tym wszystkim jako para. Te role i obowiązki przytłaczają. Bardzo podobały mi się treści przez Was przekazane. Są bardzo potrzebne, dają mi nadzieję żeby nie zatracić się w tych wszystkich obowiązkach i nie zapominać o sobie. Dla nas randką jest nawet wypicie kawy razem rano, kiedy jeszcze dzieci śpią.

​Cześć,

Chciałbym Wam podziękować i pogratulować. Robicie dobrą robotę.

Oglądałem Was z zainteresowaniem. Część filmów udało się też obejrzeć mojej żonie.

Trudno było nam oglądać je razem. Właściwie nie wiem, dlaczego.

Po pierwszym filmie o temperamentach zrobiliśmy testy w rodzinie i wśród sąsiadów.

To mi pozwoliło zrozumieć nasze zachowania i zaakceptować niektóre z nich.

Lubię rzeczy, które porządkują mi świat.

Po drugim – o językach miłości odkryłem ten, którym posługuje się moja żona.

Potem jeszcze był o finansach i ten o seksie. Oba inspirujące.

Najsłabiej zapamiętałem ten o wychowaniu dzieci i konserwacji związku, a skoro było ich siedem, to pewnie powinien być jeszcze jeden. Ale nie pamiętam już, o czym był.

Mam nadzieję, że uda Wam się poprowadzić wakacyjne rekolekcje. Bez względu na obostrzenia. Uważam, że kontakt daje nam więcej, niż izolacja. Życzę Wam radości z przygotowywania kolejnych dobrych programów. Pozdrawiam Przemek

Chciałam serdecznie podziękować za niezwykle ubogacający i rozwijający nasze małżeństwo cykl randek. Poleciliśmy kolejną edycję znajomym i przyjaciołom, żeby mogli również się ubogacić w kolejnej edycji.
Jesteśmy od 8 lat małżeństwem i należymy do wspólnoty rodzin, ale każde spotkanie ze sobą i Impuls który nam daliście to niezwykła motywacja do rozwoju i zbliżenia się oraz odkrycia siebie na nowo.
Serdecznie Was pozdrawiamy i wspieramy,
Również księdza Teodora wspieramy na patronie i codzienne odmawiamy rodzinny różaniec z 3 naszymi synami (zbiegiem okoliczności jeden z nich ma na imię Teodor). Z Panem Bogiem.

Kochani. Jak ja Wam bardzo dziękuję za tę możliwość spotkań „Randki małżeńskie on-line”. Tyle lat marzyłam o tym, aby uczestniczyć z mężem w takich różnych spotkaniach. Raz nam się tylko udało być na weekendzie małżeńskim w Gródku nad Dunajcem. Ale Bóg po latach, ale jednak wysłuchuje. Często zapraszałam męża Mieczysława do posłuchania audycji dla małżonków we wtorki w Radiu Maryja (Kochane moje Radio, tyle z niego czerpię wiedzy), ale zawsze albo zmęczenie, albo brak czasu. A tu teraz przyszła taka możliwość do samego domu on-line i można było odtworzyć stosownie do obecności i wolnego czasu, i posłuchać. Jak ja Ci, BOŻE, za to dziękuję. Gdyby to było 30 lat temu (nasz staż małżeński: 33 lata), to zupełnie bym podejmowała inne decyzje i byłabym mądrzejsza. Tyle lat człowiek ma, a wciąż się czegoś uczy. Tak mi SERCE rozpiera radość, że chciałabym przekazać wszystkim małżeństwom – skorzystajcie z tego, nawet nowożeńcom, a chociażby po to, by właśnie uniknąć różnych kryzysów małżeńskich. Ja się dzielę tym z rodziną, znajomymi i zapraszam do wzięcia udziału w następnej edycji. Ja jeszcze raz będę chciała skorzystać z tego, jeśli oczywiście będzie to możliwe. Bardzo za wszystko dziękujemy. Pozdrawiamy, Barbara i Mieczysław.

Potrzeby, Pragnienia, Zachcianki – jak rozróżnić jedne od drugich?

Jak rozróżnić: POTRZEBY, PRAGNIENIA, ZACHCIANKI?

a) Potrzeby. Wszyscy posiadamy pewne podstawowe potrzeby i Bóg tak stworzył nasze umysły i ciała, że chcemy te potrzeby zaspokoić. Twórcy reklam stali się ekspertami w takim manipulowaniu nami, abyśmy odczuwali równie silną chęć zakupienia tego, co próbują nam sprzedać. To dlatego nauczyliśmy się mówić „potrzebuję nowy komputer”, „potrzebuję nowe radio”, „potrzebuję większej patelni” lub „potrzebuję telewizor plazmowy”. Właściwe byłoby powiedzieć „chciałby mieć nowy komputer, radio, większą patelnię”, gdyż w rzeczywistości wcale ich nie potrzebujemy. Nie należą one do naszych podstawowych potrzeb życiowych (pożywienia, ubioru, zdrowia, dachu nad głową). Apostoł Paweł napisał do Tymoteusza, swego duchowego syna, „Mając natomiast żywność i odzienie, i dach nad głową, bądźmy z tego zadowoleni!” (1 Tm 6,8). Podobnie mówi Mądrość Syracydesa (Syr 29,21) Pierwsze potrzeby życia: woda, chleb, odzienie i dom, by osłonić nagość.
b) Pragnienia. O pragnieniach mówimy wtedy, gdy chcemy kupić coś, co zalicza się do podstawowych potrzeb, ale jest lepszej jakości. Na przykład, wszyscy potrzebujemy jeść i mieć dach nad głową, lecz miska ryżu nie kosztuje tyle samo, co stek; a dwupokojowe mieszkanie nie kosztuje tyle samo, co dom z siedmioma sypialniami i widokiem na ocean. Możemy realizować swoje pragnienia, jak długo mamy wystarczająco pieniędzy w swym budżecie. Pamiętamy, czego nauczał apostoł Piotr: „Ich ozdobą niech będzie nie to, co zewnętrzne: uczesanie włosów i złote pierścienie ani strojenie się w suknie, ale wnętrze serca człowieka o nienaruszalnym spokoju i łagodności ducha, który jest tak cenny wobec Boga” (1 P 3,3-4). Pragnienia:
a. pomagają w rozwoju
b. podnoszą standard, jakość życia
c. myślimy o nich przez dłuższy czas np. kilka tygodni
d. mogą przybierać formę inwestycji
c) Zachcianki. W końcu, wszystko, co nie jest podstawową potrzebą lub pragnieniem jest jedynie sprawieniem sobie przyjemności lub spełnieniem zachcianki. To nie oznacza, że są to złe rzeczy; wszyscy od czasu do czasu ulegamy zachciankom. Ważne jest jednak, abyśmy nie ulegali swym zachciankom dopóki nie zaspokoimy swych potrzeb i nie upewnimy się, że nasz budżet pozwala na to. Powinniśmy także upewnić się, że nasz budżet będzie odzwierciedlał Boże priorytety. Jako zarządcy Jego majątku, chcemy inwestować mniej w nasze zachcianki, a więcej w służbę i działalność misyjną. Apostoł Jan ostrzega nas: „Nie miłujcie świata ani tego, co jest na świecie (…) Wszystko bowiem, co jest na świecie, a więc: pożądliwość ciała, pożądliwość oczu i pycha tego życia nie pochodzi od Ojca, lecz od świata” (1 J 2,15-16). Zachcianki:
a. są „puste”
b. nic „nie wnoszą”
c. nie polepszają standardu życia
d. zazwyczaj nabywamy je pod wpływem impulsu, nudy, decyzja chwili, mocnych emocji
e. jeśli ich nie kupimy – nic się nie dzieje, dają chwilową przyjemność, nie pamiętamy o nich później

Inne kryterium, które pomaga rozróżnić jedno od drugiego to CZAS! Sprawdzić to można np. tak: zapisz daną rzecz, którą chcesz zakupić na kartce i włóż do szuflady. Jeśli będziesz pamiętać o tym np. po miesiącu, to znaczy, że być może to jest pragnienie i można się temu dalej przyglądać 😉
Oczywiście jest to subiektywne i trzeba badać serce. Należy być powściągliwym przy „tłumaczenia/usprawiedliwianiu/uzasadnianiu” konieczności zakupu.

PRAGNIENIE TO ZACHCIANKA, KTÓRA PRZETRWAŁA PRÓBĘ CZASU 😊

Nie tylko młodzi ludzie potrzebują nauczyć się tych zasad. Także starsi powinni odświeżyć swój sposób myślenia w starciu z całą potęgą współczesnego przemysłu reklamowego.

Było pięknie, a może być jeszcze piękniej :D

 

Oto niektóre Wasze świadectwa:

Anna

Takie randki scalają Związek. Randki stacjonarne wspominany z wielkim sentymentem. Miały cudowny klimat.

 

Matylda

Dziękuję za poprzednią „finansową” randkę. Trafiliście do mojego małżonka, a to nie jest takie łatwe (typowy cholery). Mam wielką nadzieję, że i tak będzie w przypadku randki „rodzicielskiej”, na którą czekam z niecierpliwością. Pozdrawiam.

 

Kamila

Fajna sprawa takie randki w domowym zaciszu i mądrych ludzi można posłuchać.

 

Agnieszka

Jestem dumna z mojego męża po 15 latach małżeństwa zaczynam go poznawać, a wydawało mi się że znam go jak własną kieszeń. I co jeszcze zauważyłam jest bardzo zaangażowany, i uważnie słucha, po randce mówi kochanie sex raz w tygodniu co najmniej.

 

Monika

To była trudna randka. Dotknęła najtrudniejszych spraw. Umiejętność rozmowy jest trudna a co dopiero rozwiązywanie problemów. Po randce dyskusja…może trudna dla obu…ale zawsze warto rozmawiać.

 

Gosia

Dziękujemy za dzisiejszy wieczór:)

Bardzo cenny.

 

Jolanta

Super czas, zresztą tak jak i po pierwszej randce. Mój mąż mnie mega zaskoczył – ogolony, wypachniony, elegancko ubrany, pomimo dużego zmęczenia długim dniem pracy. Godzina spędzona w bliskości, dyskusji, i poważnie i wesoło. Bardzo cenny czas. Dziękujemy.

 

Agnieszka

Bardzo wartościowe te nasze randki. Zdjęcia będzie z kolejnej, bo nie myśleliśmy o tym, skupiliśmy się na sobie i treści.

 

Michał

Taka randka w blasku świecy. Pyszne ciasto w dobrym towarzystwie i nowe odkrycia.

Dziękujemy!

 

Michał

Spędziliśmy miło czas. Uświadamiamy sobie po teście jak będziemy okazywać miłość bardziej! Dziękujemy.

 

Kamil

Dzięki Kochani! Dobra robota!

 

Monika

Było cudnie. Widok męża w garniturze… bezcenny.

 

Jacek

Bardzo pomocne.

 

Dorota

Super treści i wspaniałe prowadzenie, pięknie się uzupełnialiście.

Miło było patrzeć jak zgrane małżeństwo tworzycie! Gratulacje!

 

Paweł

Wielkie zdziwienie kim naprawdę jestem:)Jednak wszystko pasuje, na pewno to ułatwi nam komunikację. Wielkie dzięki!

 

Iwona

Nam również bardzo udała się randka. Test także zrobiliśmy. Już kiedyś w szkole na psychologii poznałam typy osobowości, ale warto było sobie odświeżyć tę wiedzę. Natomiast mój mąż dziś odetchnął z ulgą, bo dotąd uważał, że chyba jest nienormalny. Mamy nad czym pracować. Wielkie dzięki. Wspaniała inicjatywa. Nie możemy się doczekać kolejnej randki

 

Dominik

Dzięki za to co robicie. Fajna treść w profesjonalnej formie.