Jak przeżyć z nastolatkiem
i nie zwariować?!

warsztat online | bezpłatny

Podczas tego spotkania Andrzej (tata) i Julia (córka) opowiedzą,
czym jest życie z nastolatkiem dla obu stron.

Opowiedzą o kryzysach, które sami przechodzili i o tym, co uratowało i wzmocniło ich relację!
Podczas tego spotkania Andrzej (tata) i Julia (córka) opowiedzą, czym jest życie z nastolatkiem dla obu stron.

Opowiedzą o kryzysach, które sami przechodzili i o tym, co uratowało i wzmocniło ich relację!

Dla kogo są te warsztaty?

Dla kogo są te warsztaty?

 • Dla Ciebie Droga Mamo, jeśli czasem czujesz niemoc, zmęczenie i lęk o relację z własnym dzieckiem, a wciąż pragniesz wspierać  i towarzyszyć mu w tym ważnym okresie dojrzewania
 • Dla Ciebie Drogi Tato, jeśli nie rozumiesz zachowania swojego nastolatka, czujesz, że nie umiesz z nim rozmawiać i chcesz uzyskać wsparcie i konkretne wskazówki do wzmocnienia relacji 
 • Dla Ciebie Drogi Nastolatku, jeśli czasem sam nie wiesz, dlaczego nie potrafisz się z nikim dogadać oraz chcesz usłyszeć podobną historię z życia wziętą.


Co zyskasz?

 • Zrozumiesz, co siedzi w głowie Twojego dziecka
 • Poznasz kilka sprawdzonych sposobów, jak z nim rozmawiać
 • Nauczysz się stwarzać dobre warunki do szczerej rozmowy
 • Poznasz prawdziwe powody “dziwnego” zachowania Twojego nastolatka
 • Nauczysz się rozładowywać kłótnie i napięcia
 • Zrozumiesz dlaczego ważniejsza jest relacja niż racja
 • Poznasz świat nastolatka jego oczami
 • Przypomnisz sobie, co jest tak naprawdę ważne w Twojej relacji z nastolatkiem
 • Przekonasz się, że w swoich trudach rodzicielskich  nie jesteś sam

Prowadzący

Prowadzący

Andrzej Cwynar

Jestem mężem wspaniałej Roksany oraz tatą Julii, Adama i Amelii (ostatnia dwójka to tajemnicze stworzenia zwane nastolatkami :)). Kiedyś myślałem, że znam się na rodzicielstwie, ale wchodząc w etap z nastolatkami, odkryłem, że to zupełnie nowe wyzwanie. Na warsztatach nie usłyszycie ode mnie rad „jak być idealnym rodzicem nastolatków”. Zamiast tego razem z Julią opowiemy z czym sami mierzyliśmy się całkiem niedawno i co uratowało naszą relację. Nie zabraknie przy tym praktycznych wskazówek. Zadbam byście wyszli z tego warsztatu z uśmiechem na twarzy i przekonaniem, że z nastolatkami można przetrwać i nawet się przy tym dobrze bawić!

Julia Cwynar

Jestem Julka.  Mam 20 lat i razem z moim tatą poprowadzę dla Was warsztaty o życiu z nastolatkiem. W końcu sama nim byłam nie tak dawno 🙂 Nauczymy się razem, jak radzić sobie z falą emocji, która przychodzi wraz z wiekiem i co zrobić, kiedy „nic” oznacza „wszystko”. Będziemy rozmawiać o tym, jak znaleźć równowagę między byciem wsparciem, a daniem nastolatkom przestrzeni do samodzielnego odkrywania świata. Spoiler: czasem to naprawdę trudne! Do zobaczenia na warsztatach, gdzie razem podejmiemy się misji zrozumienia tego niezwykłego etapu w życiu rodziny!

Poznaj genezę powstania warsztatu

Poznaj genezę powstania tego kursu

Jest wiosna 2023. Dzwoni telefon. To kolega z Wrocławskiego Klubu Ojca. Pyta, czy może mógłbym poprowadzić jakiś warsztat dla ojców. Waham się. W pierwszej chwili nie bardzo mam pomysł. O czym miałbym powiedzieć? W głowie pojawia mi się jednak myśl.

- „Jak przeżyć i nie zwariować z nastolatkiem” – poprowadzę razem z córką Julią. Mogłoby być? Pytam.

- Jasne! To temat idealny też dla mnie. Moje dzieciaki właśnie wchodzą w wiek nastoletni i w domu zaczyna się „ostra jazda bez trzymanki! (kolega uśmiecha się do mnie.)

Julia, moja najstarsza córka, bez większych oporów, przyjmuje moją propozycję poprowadzenia wspólnych warsztatów. Cieszy mnie to bardzo! Wszystko idzie jak z płatka! Co więcej, przed nami upragniony rodzinny majowy wyjazd na Węgry. Wreszcie ruszamy, by wspólnie odpocząć i pobyć po prostu razem. I wszystko układa się super do czasu, gdy docieramy na miejsce…

Trudno mi sobie nawet przypomnieć, co dokładnie się wtedy zadziało, ale to, co pamiętam doskonale, to fakt, że potwornie pokłóciliśmy się z Julią. I nawet nie tylko ja, ale dosłownie cała nasza rodzina! To było bardzo bardzo trudne doświadczenie dla nas... Relacje na tyle się między nami pogorszyły, że nie wiedziałem, czy sprawa poprowadzenia wspólnego warsztatu jest nadal aktualna…

W głowie miałem setki myśli, ale po powrocie zebrałem się na odwagę i zaprosiłem Julkę do rozmowy. Niepewnie zapytałem: co z warsztatem? - Słowo się rzekło, więc poprowadzimy - odparła Julia. Ufff, kamień z serca pomyślałem… Ale nadal czułem chłód w naszej relacji. Bolało mnie to.

- A o czym chcesz mówić? – zapytałem. Wymyślać nie ma sensu. - No tak, z tym się zgadzam. Myślę, że ta nasza ostatnia kłótnia była bardzo “nastolatkowa”. Wróciły do mnie wszystkie emocje, które przeżywałam i problemy, z którymi wtedy się borykałam. Teraz łatwiej mi będzie no nowo odtworzyć to, co siedziało w mojej głowie te kilka lat temu.

A potem zadałem Julii pytanie: Co w tamtym czasie było dla Ciebie ważne, a co trudne? I to był początek naszej rozmowy, która…. Trwała ponad 6h!

To było jakby 6h podsumowania naszych ostatnich 20 lat właśnie z takim zatrzymaniem się, co było ważne, a co zupełnie nie. W czym skrzywdziliśmy nasze dziecko, a co było dla niej istotne w rozwoju i jaki dom ona chce budować w przyszłości. Była to bardzo dobra, bardzo głęboka rozmowa, która nas tak naprawdę pojednała po tej kłótni w czasie wyjazdu na Węgry. I mam wrażenie, że jakoś bardzo przełomowa i oczyszczająca, bo od tamtego czasu nasze relacje są naprawdę bardzo dobre, czasem wręcz rewelacyjne. Teraz oddycham z ulgą i wiem, że sobie poradzimy. I właśnie o szczegółach tamtej rozmowy, o naszych obserwacjach, o emocjach i doświadczeniach będziemy opowiadać w czasie tego warsztatu. To historia, którą napisało życie oczami nastolatka.