Blog
Pan Bóg po sąsiedzku


Wakacje są czasem wielu wyzwań dla rodziców. Począwszy od tego, że trzeba zapewnić dzieciom opiekę na czas, gdy przedszkole/szkoła są zamknięte, to jeszcze czas letniego odpoczynku pełen jest sytuacji, w których nadwyrężamy zasobność naszych portfeli. Rzeczywiście, wydajemy więcej, bo kiedy, jeśli nie wtedy właśnie? Kolonia dla dziecka, obóz sportowy, noclegi nad morzem lub w górach, lody, gofry, smakołyki, a może obiady, po których zostają tylko poupychane po kieszeniach paragony grozy, a konto świeci pustkami? A zaraz po wakacjach rozpoczynający się nowy rok szkolny i niekończąca się lista potrzebnych rzeczy, która konkretnie zmniejsz zasobność naszych portfeli.

Gospodarowanie pieniędzmi

Rzadko kto miał okazję uczyć się właściwego gospodarowania pieniędzmi. Niektórzy studiowali kierunki ekonomiczne, gdzie uzyskiwali wiedzę na temat pewnych praw, rządzących w świecie finansów. Trudno jednak spotkać osobę, którą ktoś uczył prawdziwego i rzetelnego zarządzania swoją własnością. Poznajemy raczej ogólne prawa, przeliczniki, systemy, możliwości. Czy jednak ktoś kiedykolwiek wspominał nam, że można Boga pytać o zdanie w sprawach finansowych? Że On może mieć w ogóle w tych tematach własne zdanie?

Myślę, że wiele wierzących osób, mimo dobrych chęci, nadal widzi w Panu Bogu istotę najwyższą, lecz odległą od człowieka. Nie mamy przecież tak, jak Apostołowie Pana Jezusa wśród sąsiadów. Nasza wiara często opiera się na tradycyjnych rytuałach, jak uczestnictwo we Mszy Świętej co niedziela. Czasem trudno nam skupić się na homilii kapłana, co dopiero na odczytywanych przez niego treściach z Pisma Świętego.

Tym bardziej dziwne może się wydawać, że relacja z Panem Bogiem może być na tyle żywa, aby zadawać Mu pytania. Nie, nie retoryczne, ale pytania, na które oczekujemy i dostajemy odpowiedź. Może nie natychmiast, ale w odpowiednim czasie.

Tymczasem naprawdę jest to możliwe. Taki żywy kontakt z Bogiem, to nie tylko przestrzeń dostępna dla średniowiecznych mistyków. Pan Bóg jest nadal dostępny na wyciągnięcie ręki, „po sąsiedzku”, jak w czasach Apostołów, tylko znacznie dyskretniej. Pozostał w Swoim Słowie, które uczymy się czytać i rozumieć w połączeniu z naszym życiem.

Finanse po Bożemu

Niektórym udaje się znaleźć odpowiedzi w Piśmie Świętym po zbliżeniu się do niego podczas rekolekcji online, pt. „Finanse po Bożemu”. Rekolekcje, które łączą aspekty finansowego kursu Crowna z duchowym przeżywaniem Słowa Bożego. Zachęcam do zobaczenia świadectw osób, które w tych rekolekcjach uczestniczyły. Mi udział w tych spotkaniach pomógł  poukładać sferę własności, jak i naszej wiary.  

Autor: Joanna Fiołek

Ps. Zapisy na rekolekcje finansowe: https://dlarodziny.eu/crown/
     Świadectwa po rekolekcjach: https://dlarodziny.eu/swiadectwa-crown/

Polecamy inne wydarzenia w naszej Fundacji:

To cykl krótkich filmów, dotyczących m.in. rozwiązywania konfliktów w związku, dbania o wspólny dobrostan, właściwego określania granic, dbania o relacje małżeńskie.

To weekendowa wyprawa Ojca z Dzieckiem pod namioty w towarzystwie innych ojców. Czas zabawy i przebywania 1 na 1 ze swoim dzieckiem, ale też czas pracy nad swoim ojcostwem.

To wakacyjne wyjazdy rodzinne. Połączenie rekolekcji tematycznych z odpoczynkiem. Do południa małżonkowie uczestniczą w warsztatach, a popołudniu mają czas dla siebie i swoich dzieci.

To rekolekcje finansowe online, które trwają 12 tygodni. Czas ten przeznaczamy na poznanie Słowa Bożego, tego co Pan Bóg mówi na temat finansów. Odkrywamy jak pieniądze wpływają na jedność małżeńską i zgodę w rodzinie.